Burun İçi Eğriliklerini Düzeltme Ameliyatı

Bu makalede; uygulanan “BURUN EĞRİLİKLERİNİ DÜZELTME (SEPTUM CERRAHİSİ)” hakkında bilgilenmenizi sağlayacak konular incelenmiştir. Bu makale sayesinde, uygulanacak tedavi hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız. Tedavi konusunda karar vermenizde yardımcı olacaktır. Yapılacak cerrahi müdahale öncesi, bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır.

Burun eğrilikleri (septal deviasyon) ameliyatı nedir?

Septum denen yapı, sağ ve sol burun deliklerinin arasını, burun içinde ayıran, kıkırdak ve kemikten oluşan ara bölmedir. Erişkinlerdeki toplam yüzeyi 7 santimetrekare kadardır. Bazı insanlarda bu ara bölme, septum, bir tarafa veya her iki tarafa eğrilikler göstererek, burundan hava geçişine engel olabilir. Bazen bu eğrilik, buruna darbe sonrası gelişebileceği gibi, doğuştan da olabilir. Bu ara bölmenin düzeltilmesi için yapılan cerrahiye “septal cerrahi” diyoruz.

Neden septal cerrahi yaptırmalıyım?

  • Eğer burnunuzdaki tıkanıklığın sebebi, burun orta bölmesindeki eğrilikten ise; ameliyat olmanız sizi rahatlatacaktır.
  • Bazen başka cerrahileri uygulayabilmek için, sinüs cerrahisi gibi; burun ara bölmesinin eğriliklerinin düzeltilmesi gerekir. Bu yapılan müdahale burnunuzun görünümünü değiştirmez.
  • Bazı durumlarda, burun içindeki eğrilik, burnun dıştan şekil bozukluğuna da neden olur, böyle durumlarda, buruna yeni şekil veren cerrahi (septorinoplasti) ile beraber uygulanması gerekecektir.

Mutlaka septal cerrahi yaptırmalı mıyım?

Eğri bir ara bölme size bir zarar vermez, hiç bir şey yaptırmasanız da olur. Ancak; size verdiği rahatsızlığı düşünerek kendiniz karar vermelisiniz.

Ameliyat hakkındaki kararınızı her zaman değiştirebilirsiniz, imzaladığınız formlar çocuğunuzu mutlaka ameliyat ettirmelisiniz anlamına gelmez. Başka kulak burun boğaz hekimlerine de danışabilirsiniz.

Ameliyat nasıl yapılıyor?

Ameliyat 45 dakika kadar sürer. Bu ameliyat, tamamen uyutularak veya sadece burun bölgesi uyuşturularak yapılabilir. Bu ameliyat, genellikle burun içinden yapılır. Burun dış kısmında kesi olması gereken vakalar hakkında, doktorunuz bilgi verecektir. Yüzünüzde herhangi bir kesi veya morarma olmayacaktır.

Burun içinden bir kesi yaparak, burnunuzun eğri olan ara bölmesine ulaşıyoruz. Eğri olan kemik ve kıkırdak dokuları aldıktan sonra, bir kısmını düzelterek yerine koyuyoruz. Ve bu dokuların yerinde durması için birkaç dikiş atıyoruz. Burun içi eğriliğine, burun dışı eğriliklerin de eşlik ettiği, karmaşık vakalarda, her iki burun deliği arasına kesi uygulanarak, bazı rinoplasti teknikleri uygulanması gerekebilir.

Tamponlar

  • Yeniden düzenleyerek yerleştirdiğimiz dokuların, yerinde kalmasını sağlamak ve kanamayı önlemek için, burnunuza tampon koymamız gerekebilir. Ortasında kanal olmasına rağmen, bunlar; orada durduğu sürece burundan nefes alıp vermenizi zorlaştıracaktır. Bu süre içinde ağızdan nefes alıp vermek zorunda kalacaksınız. 48 saat sonra bu tamponları alacağız. Tampon alınırken kanama olabilir, ancak hemen duracaktır merak etmeyin.
  • Bazı durumlarda, burun içinde yapışıklık olmaması için, burun içine plastik madde koyarız. Bir hafta kadar sonra alırız.

Ameliyat çok ağrılı mıdır?

Çok fazla ağrınız olmaz, ancak bazen burun ucunda birkaç hafta hafif bir hassasiyet olabilir.

Ameliyattan sonra

Size bazı ilaçlar, damlalar ve spreyler önerilecektir. Burnunuzdaki her şeyin tam olarak düzelmesi, nefes alıp vermenin normale dönmesi üç ay alabilir. Tozlu ve sigara dumanlı yerlerden uzak durmalısınız.

Burnunuz içinde bazı dikişler olabilir, bunlar zaman içinde eriyerek kaybolacaktır, alınması gerekmez.

  • Kanamaya neden olabileceğinden bir hafta boyunca sümkürme ile burun temizliği yapmamalısınız.
  • Eğer hapşurmanız gerekirse, bunu, ağzınız açık olarak yapmalısınız.
  • İlk iki hafta boyunca, burnunuzdan kanla karışık sulu akıntı gelebilir, bu normaldir endişe etmeyin.
  • Ameliyat sonrası 10 – 14 gün boyunca soğuk algılığında olduğu gibi burnunuz tıkalı olacaktır merak etmeyin.

İşten ne kadar süre ile uzak kalacağım?

Ameliyat sonrası aynı günün akşamı veya ertesi gün evinize dönebilirsiniz. Evinizde en az bir hafta dinlenmelisiniz.

Eğer işinizde, yük kaldırma ve taşıma işi yapıyorsanız; iki hafta dinlenmelisiniz. Spor yapıyorsanız, spor esnasında gelecek darbelere maruz kalmamak için bir ay süre ile spor yapmamalısınız. İş yerinizdeki resmi istirahatiniz için size belge verilecektir.

Olabilecek yan etkiler

Septal cerrahi, genellikle emniyetlidir. Ancak, her cerrahi gibi riskler vardır. Bazen tamponların alınması sonrası kanama olabilir. Kanamayı durdurmak için tekrar tampon koymamız gerekebilir. Bu bazen ilk 6 – 8 saat içinde olabildiği gibi 5 – 10 gün sonrasında da olabilir. Çok nadir de olsa ameliyathaneye tekrar alınıp, uyutularak kanamanız durdurulmaya çalışılabilir.

Bu ameliyat sonrası enfeksiyon gelişimi çok nadirdir, ancak oluşursa ciddi olabilir. Eğer burnunuzdaki tıkanıklık gittikçe artarsa ve şişlik gelişirse doktorunuza ulaşmalısınız.

Çok seyrekte olsa bu ameliyat sonrası burnunuzun orta bölmesinde sağ ve sol burun deliklerini içeriden birleştiren bir delik kalabilir. Bu nefes alıp verirken burnunuzdan ıslık sesi çıkmasına, kuru kabuklarla burnunuzun tıkanmasına veya kanamalara neden olabilir. Çoğu zaman hiçbir bulguya neden olmaz ve müdehale edilmesi de gerekmez. Gerekli olur ise; bu deliğin kapatılması için ayrı bir cerrahi uygulama yapılması gerekir.

Çok az da olsa, burnunuzun şeklinde hafif bir değişiklik fark edebilirsiniz. Burun ucunun arka kısmında hafif bir çöküklük olabilir. Çoğu zaman müdehale gerektirmez, ancak gerekirse, cerrahi olarak düzeltilmesi mümkündür.

Çok az olarak burnunuzun ucunda veya dişlerinizde his kusuru fark edebilirsiniz. Bu; zaman içinde geçecektir, endişe etmeyin

Başka alternatif tedavi var mı ?

Burun orta bölmesindeki eğrilik ancak bir cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Burun spreylerinin kullanımı, burun içindeki dokuların büzülerek kenara çekilerek nefes alınıp verilmesini sağlasa da, kemik yapıya faydası yoktur. Uzun süreli burun damlası kullanımları, ileride burun tıkanıklıklarına yol açar.

Eğer burun tıkanıklığınızın sebebi, burun orta bölmesinin eğriliği ise; bunun cerrahiden başka tedavisi yoktur.