Çocuklarda Uygulanan Bademcik Ameliyatı

Bu yazıda; çocukta uygulanan “BADEMCİK AMELİYATI” hakkında bilgilenmenizi sağlayacak konular incelenmiştir. Burada aktarılanlar sayesinde çocuğunuza uygulanacak tedavi hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız. Tedavi konusunda karar vermenizde yardımcı olacaktır. Yapılacak cerrahi müdahale öncesi, bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır.

BADEMCİK NEDİR?

Bademcik denilen organlar, boğazın giriş kısmının her iki yanında küçük bademe benzer  yapılardır. Hayatın ilk günlerinden başlayarak, vücuda girmeye çalışan mikroplara karşı vücudu savunurlar. Normal şartlarda, üç yaşından sonra önemleri biraz azalır ve yapıları da biraz küçülerek kenara çekilirler.

ÇOCUĞUMUN BUNLARA İHTİYACI YOK MU?

Vücut savunması onlar olmadan da olabilir. Biz; onları, sadece faydadan daha çok zarar verdikleri durumlarda alıyoruz. Çocuğunuzdaki bademcik dokuları mikropları etkisiz hale getiremedikleri gibi; vücudunda bakterinin devamlı bulunmasını sağlıyor. Çocuğunuz biraz üşüttüğünde enfeksiyon bütün vücuduna yayılıyor.

NEDEN ONLARI ALIYORSUNUZ?

Biz; çocuğunuzun bademciklerini, sık sık boğazından hastalanmasına neden olduğu, bünyesini zayıf düşürdüğü ve okul devamsızlığına sebep oldukları için alıyoruz. Çocuğunuza yedirdiğiniz gıdalar, onun gelişimini sağlaması yerine, enfeksiyonlardan iyileşme için kullanıldığından, çocuğunuzun gelişimi geri kalmaktadır. Bazen küçük çocukların bademcikleri o kadar büyür ki, gece nefes alıp vermelerini zorlaştırır. Rahat nefes alamayan çocuğunuzun, uyku kalitesi bozulur. Bademcik ameliyatı olmak demek “bir daha çocuğunuz boğazından hiç rahatsız olmaz” demek değildir, daha az sıklıkla ve daha az ciddiyette hastalıklar geçirebilir.

BADEMCİKLERİN ALINMASINDAN BAŞKA TEDAVİ YOLLARI VARMIDIR?

Çocuğunuzun bademciklerinin alınmaya ihtiyacı olmayabilir. Siz; bademcikleri aldırmayarak, zaman içinde, daha iyi veya daha kötü olduğunu bekleyerek görmeyi isteyebilirsiniz. Çocuğunuz hakkında doktorunuzun düşüncesini ve önerilerini dinleyerek karar vermelisiniz.

Antibiyotik kullanımı, bir süre faydalı olabilir, fakat uzun süreli ve sık sık antibiyotik kullanımı da bazı sorunlara yol açar. Düşük doz antibiyotiklerin uzun süre kullanılması belki enfeksiyonları biraz uzak tutabilir.

Ameliyat hakkındaki kararınızı her zaman değiştirebilirsiniz, imzaladığınız formlar çocuğunuzu mutlaka ameliyat ettirmelisiniz anlamına gelmez. Başka kulak burun boğaz hekimlerine de danışabilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZUN AMELİYATI ÖNCESİNDE

Bir hafta on gün kadar, okuldan ayrı kalacağını bilmelisiniz. Ameliyat haftası öncesinde, çocuğunuz boğazından ateşli hastalık geçirir ise; bunu bize bildirmelisiniz. Böyle durumlarda ameliyatın ileri tarihlere ertelenmesi gerekebilir. Çocuğunuzda veya aile bireylerinde, bir yeri kesildiğinde uzun süren kanamalar oluyorsa veya bir yerini çarptığında, cilt altında yaygın morluklar oluyorsa, bize bilgi vermelisiniz.

AMELİYAT NASIL YAPILIYOR?

Çocuğunuzun ameliyatı uyutularak uygulanacak. Biz çocuğunuzun bademciklerini, ağzından alacağız ve kanamayı durduracağız. Bu ameliyat yarım saat kadar zaman alır. Çocuğunuz, ameliyat sonrasında kendine gelmesi için ayrı bir odaya alınacak ve yakın takibi yapılacak. Çocuğunuz sizden toplam olarak bir saat kadar ayrı kalacak.

HASTANEDE NE KADAR SÜRE İLE KALACAK?

Ameliyat sonrası takipleri normal seyreder ise, çocuğunuzun hastanede kalması gerekmeyebilir. Veya bazen, takip amaçlı, hastanın bir gece hastanede kalması istenebilir. Ameliyatınız sabah erken saatlerde yapılır ise akşamına hastaneden ayrılmanız sağlanabilir.

Her ne olursa olsun, çocuğunuzun genel durumunun tamamen iyi olduğunu görmeden, bir şeyler içirmeden, kendisini iyi hissetmeden hastaneden ayrılmasına izin vermeyiz.

PROBLEMLER ÇIKABİLİR Mİ?

Bademcik ameliyatının da her ameliyat gibi riskleri vardır. En önemli problem; kanamadır. Bazen böyle durumlarda, hastanın tekrar ameliyathaneye alınıp kanamasının durdurulması gerekir. Yapılan istatistiklere göre 100 bademcik ameliyatı olan hastanın, ikisinin kanama nedeni ile tekrar hastaneye yatırılması gerekebilir. Ancak bu hastaneye tekrar yatırılan 100 hastanın da bir tanesinin, tekrar ameliyathaneye alınması gerekebilir.

Eğer ailede herhangi bir kişide kanama problemi varsa, bize bilgi verin. Ameliyat süresince, çok az bir ihtimal de olsa; dişin kırılmasına veya çocuklarda oynayan hareketli dişlerin yerinden ayrılmasına sebep olabiliriz. Çocuğunuzda, çürük ya da hareketli diş varsa, bize haber vermelisiniz. Bazı çocuklar, ameliyat öncesi stresten kendilerini iyi hissetmeyebilir, bu çocuklara ameliyat öncesi bazı ilaçlar verilebilir.

BOĞAZI AMELİYAT SONRASI ACIYACAK

Ancak, bu boğaz ağrısı, geçen her gün içinde giderek azalacak. Size önerilen ilaçları, düzgün düzenli olarak almasını sağlamalısınız. Bu onun ağrılarını azaltacaktır. Lütfen size önerilenden fazlasını kullanmayın. Aspirin kullanmamalısınız, bu kanamayı artırır. (aspirin, 16 yaşının altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır)

BESLENMESİNE DİKKAT ETMELİSİNİZ

İlk gün sulu diyet, sonrasında katı olmayan diyet ile 3 gün devam etmelisiniz. Beslenmenin iyi olması, yara iyileşmesinin iyi olmasını sağlayacaktır. Günlük sıvı ihtiyacını tam olarak almasına dikkat etmelisiniz. Yutamama bahanesi ile sıvıyı az almasına engel olmalısınız. Sakız çiğnenmesinin, ağrının azalması yönünde faydaları vardır.

ÇOCUĞUNUZUN KULAKLARI AĞRIYABİLİR

Bu beklenilen, normal bir durumdur, endişe etmeyin. Bunun olmasının nedeni, kulaklar ve boğazın sinir dağılım alanı aynıdır. Bu ağrı çocuğunuzun kulağında enfeksiyon olduğu anlamına gelmez.

ÇOCUĞUNUZUN BOĞAZI BEYAZ GÖRÜNECEKTİR. 

Çocuğunuzun boğazının iyileşirken böyle görünmesi beklenilen, normal bir bulgudur. Çocuğunuzun boğazında dikiş için uygulanan ipleri de görebilirsiniz, bunlar ameliyat sırasında olan kanamaları durdurmak için kullanılan cerrahi dikiş malzemeleridir. Bunların alınması gerekmeyecektir, bunlar zamanla eriyip kaybolacaktır.

Bazı çocuklarda, özellikle; ameliyat sonrası beslenmesi iyi olmayan çocuklarda, boğaz enfeksiyonu gelişebilir. Eğer enfeksiyon gelişir ise; çocukta, ateş ile beraber, ağzından kötü koku fark edebilirsiniz. Böyle bir durum gerçekleşir ise, kontrol için gelmelisiniz.

10 GÜN SÜRE İLE OKULDAN UZAK TUTMALISINIZ.

Çocuğunuzun, kalabalık yerlerden uzak, dinlendiğinden emin olmalısınız. Öksüren, hapşuran veya soğuk algınlığı olan insanlardan uzak tutmalısınız. Hasta ziyaretlerinde, çocuğunuzu yakın temastan korumalısınız. İlk birkaç günde çocuğunuz, kendini yorgun hissedebilir, merak etmeyin, bu beklenilen normal bir durumdur.

KANAMA CİDDİ OLABİLİR

Çocuğunuzun boğazında, kanama görürseniz, mutlaka kontrole getirmelisiniz, bize ulaşamaz iseniz mutlaka bir hastaneye gitmelisiniz. Ameliyat sonrası onuncu günde bile bildirilen kanamalar vardır.