Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (Koah)

KOAH Nedir?

Kronik (müzmin veya süreğen) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığı, akciğerin kronik ilerleyici bir hastalığıdır. Hastalık büyük oranda sigara dumanı ve bazı kişilerde diğer zararlı gaz ve parçacıklara bağlı olarak gelişen soluk yollarının mikrobik olmayan bir iltihabı sonucu oluşur. Bu iltihaplanma sonucu hava yolları daralır. Bu iltihapla mücadele etmede yetersiz kalan akciğerlerde giderek ilerleyen bir harabiyet oluşur. Sonuçta amfizem ve kronik bronşit olarak adlandırılan iki fenotip ortaya çıkar.

KOAH’ın en önemli ve sık görülen nedeni aktif olarak sigara içicisi olmak ya da pasif olarak dumana maruz kalmaktır.

KOAH’ın Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en önemli belirtileri sinsi başlayan ve giderek şiddetini arttıran nefes darlığı ve/veya kronik öksürük ve balgam çıkarmadır. Bu yakınmalar, hastalık şiddetinin arttığı ve “alevlenme ya da atak” olarak adlandırılan dönemlerde daha da belirginleşir ve hastaneye yatış gerektirebilir.

KOAH’ın Tanısı Nasıl Konur?

Tanı için, solunum fonksiyonlarının ölçüldüğü spirometri testinin yapılması gereklidir. Diğer yardımcı testler; akciğer filmi, kan oksijen seviyesinin ölçümü, kan testleri ve egzersiz testleridir. Çoğu KOAH’lı, hastalığını astım ya da sadece nefes darlığı olarak tanımlamaktadır. Oysa KOAH astımdan farklı bir hastalıktır. Doğru tedavi için doğru tanı şarttır.

KOAH’ın Tedavisi?

KOAH tedavisinde başarılı olabilmek için uyulması gereken kurallar;

  • Sigaranın bırakılması,
  • Tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak, bulunmamak,
  • Düzenli ilaç tedavisidir.

Böylelikle hastalığın gerek başlangıcında gerekse ileri evrelerinde yakınmaları kontrol altına almak mümkün olur, hastalığın daha da ilerlemesi durdurulabilir.

KOAH sigara bırakılmasının acil olduğu en önemli hastalıktır. KOAH’da sigarayı bırakmak hastalığın ilerlemesini durduran en etkili yöntemdir. Sigara bırakma polikliniğimizden destek alarak sigarayı daha kolay bırakabilirsiniz.