Parkinson Hastalığı Nedir?

 

          Parkinson; beynimizin motor hareketlerini etkileyen bir bölümünde, dopamin adı verilen maddenin azalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığı ilk kez 1817 yılında hastalığa adını veren nörolog James Parkinson ortaya çıkarmıştır. James Parkinson kısaca bu hastalığı ‘titrek felç’ olarak tanımlamıştır. Bu şekilde açıklamasının sebebi hastalığın en sık görülen belirtilerinin vücudun belli bölgelerinde istem dışı titremeler ve kasılmalar olmasıdır. Bunun dışında hareketlerde yavaşlık, konuşmada yavaşlık, kas ve eklemlerde sertlik, hızlı ve düzensiz adımlarla yürüme, konuşma bozuklukları gibi daha birçok belirti hastadan hastaya değişmekle birlikte gözlenir.

          Parkinson hastalığına henüz tam olarak neyin sebep olduğu ya da tetiklediği bilinmese de istatistiklere bakıldığında yaşlılıkta oldukça fazla rastlanan bir rahatsızlık olduğu görülmektedir. Parkinson’u ilk evrelerinde fark etmek güçtür çünkü bu hastalık ağır ağır ilerlemektedir. Bu da tanı konulan hastaların 60’lı yaşlarından sonra bu hastalıkla net olarak yüzleşmesi anlamına gelmektedir. Zaten hayatın bir getirisi olarak yaşlılıkla birlikte gelen hareket zorluklarına Parkinson eklendiğinde hastaların günlük aktivitelerini tamamlamakta epey zorlandıkları gözlenmektedir.

          Parkinson tanısı konulduktan sonra çeşitli tedavi yöntemleriyle hastanın hayatını eski kalitesine döndürmek amaçlanır. Hastalıkla mücadelede ilaç tedavisi dışında cerrahi tedavi yöntemleri de bulunur. Hastanın yaşı, hastalığın ilerleyişi gibi etkenler göz önüne alınarak hastaya en uygun tıbbi tedavi yöntemi işinin uzmanı hekimler tarafından kararlaştırılır. 

Daha fazla bilgi vermekten mutluluk duyarız. Bizimle iletişime geçin!

 
 
 

 

 

 

Daha fazla detay almak için haftanın her günü 24 saat bize 444 70 44 numaralı çağrı merkezi numaramızdan ulaşabilirsiniz.