Tıkalı Burun

Bu makalede; “TIKALI BURUN” hakkında bilgilenmenizi sağlayacak konular incelenmiştir. Makale sayesinde burunu tıkayan nedenler hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız. Tedavi konusunda karar vermenizde yardımcı olacaktır. Yapılacak tedavi öncesi bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır.

Tıkalı burun ne demektir?

Burunun tıkalı olması hissi, burunda dolgunluk olarak da tanımlanabilir. Burundaki tıkanıklık hissi, kişiden kişiye çok değişiklik gösterir. Bazı insanlarda, burunda olan az bir tıkanıklık, günlük yaşamda büyük sıkıntı oluşturur iken; bazılarında ciddi tıkanıklıklar dahi, günlük yaşantılarını çok fazla etkilemez. Doktorunuz bunu tedavinizi planlarken göz önünde bulunduracaktır.

Burun tıkanıklığına neler sebep olur?

Burundaki tıkanıklığın sebebi, burun içindeki dokuların şekil bozukluğu nedeni ile olurken; burun içini kaplayan dokunun ödemlenmesi veya şişmesi nedeni ile de olabilir.

Burun içindeki dokuların şekil bozukluğu nedeni ile oluşan tıkanıklık sorunları, burun orta bölmesindeki eğrilikler veya burun kanat yapılarının zayıflığı olabilir.

Bu her iki şekil bozukluğuna, burunun dıştan olan şekil bozukluğu da eklenebilir. Sıklıkla geniz eti büyümesi de, burun tıkanıklığına sebep olan rahatsızlıklardandır. Burun içini, mukoza denilen ince bir örtü kaplar, bu örtünün ödemlenmesi ve şişmesi de kalınlaşmasına neden olarak burun tıkanıklığı yapar. Bu mukoza denilen burun içini kaplayan örtünün, katlanmalarından oluşan konka dediğimiz yapıların şişmesi, genişlemesi burun tıkanıklıklarına sıklıkla sebep olmaktadır.

Virusların burun içi mukozasının ödemlenmesine neden olur. Soğuk algınlıklarında özellikle bu durumla çok karşılaşıyoruz.

Burun içi örtüsünün (mukoza), ödemlendiği bu durumlar “rinit” olarak tanımlanır. Birçok sebebi olabilir. Virüs enfeksiyonlarından ayrı, burundaki ve sinüslerdeki bakteriyel enfeksiyonlardan, alerjiden veya burun açıcı spreylerin çok kullanılmasından da olabilir. Sıklıkla bu mukozadaki ödem, çok artarak burun içinde polip dediğimiz yapıları oluşturabilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Burun tıkanıklığı, zaten kendisi belirtidir. Bazı durumlarda, burundan öne veya arkaya, genize akıntı, yüzünde ağrı, koku alamama, burun çekme, kaşıntı ve kabuklanmaya neden olan, hastalıklar ile beraber olur. Tanı konurken ve tedavi planlanırken bu bulgular göz önüne alınır.

Kendime yardımı olacak neler yapabilirim?

Hafif burun tıkanıklığı, tedavi gerektirmeyebilir. Eğer; rahatsızlığınız, çok seyrek sıklıklarla oluyor ve birkaç gün sürüyor ise, sadece burun açıcı spreyler kullanarak yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Bazı kimseler mentollü ve okaliptüslü buharlarda fayda gördüklerini ifade etmektedirler. Tuzlu su damlaları ve spreyleri veya burunu yıkamak için kullanılan aparatlar ve solüsyonlar ile burun içindeki koyu yapışkan salgılar temizlenebilir.

Eğer burun tıkanıklığı şikayetiniz hafif ve mevsimsel alerjiden kaynaklanıyor ise; antihistaminik bir tablet kullanmanız sizi rahatlatacaktır. Eğer burun tıkanıklığınız, burun ucundaki dokuların, nefes alırken çökmesinden kaynaklanıyor ve sizde cerrahi yaptırmak istemiyorsanız, özellikle geceleri uyurken, burun kanatlarını açıcı, bantlar kullanabilirsiniz.

Ancak burun tıkanıklığı şikayetinizi, rahatsız edici ve uzun süren bir rahatsızlık olarak görüyorsanız KBB uzmanına müracaat etmelisiniz.

Tanı nasıl konulur?

İlk yapılacak şeyler, size, rahatsızlığınız hakkında KBB hekimi, tarafından bazı sorular sorulacaktır. Bu soruların, tanı ve uygun tedaviye ulaşımda çok büyük önemi vardır.

Rahatsızlığınız hakkında bilgiler alındıktan sonra, KBB hekimi tarafından, endoskop ile veya alın aydınlatması ile burun içi muayeneniz yapılır. Bu muayene, ağrı veren bir yöntem değildir, ancak endoskop ile burun içine bakılması biraz huzursuzluk verebilir. Doktorunuz bu muayene bulgularına ek olarak, bazı testler isteyebilir. Bu testler, sebebin ortaya çıkarılması için gerekli testlerdir. En çok uygulananlar; kan testleri, allerjiyi ortaya çıkarmak için bazı testler, burun ve sinüslerin görüntülenmesini sağlayan Paranazal sinüs BT tetkikleri gibidir. Her burun tıkanıklığı rahatsızlığında, bunların hepsi, yapılacak demek değildir.

Tedavi seçenekleri

Burnunuzdaki tıkanıklığın tedavisi, rahatsızlığı oluşturan sebeplere ve bunların ciddiyetine göre değişiklikler gösterir. Altta yatan neden, sadece rinit olarak düşünülür ise; size verilecek olan nazal dekonjestanlar veya antihistaminikler, topikal, intranazal steroidli spreyler olabilir.

Size önerilen tedaviyi, tam olarak uygulamanız önemlidir. Bazı ilaçların etkileri uzun süre ile ve kesintisiz kullanımla ortaya çıkmaktadır. Fayda görmediğinizi düşünseniz bile doktorunuzun size önerdiği sürelerde tedavinizi devam ettirmelisiniz.

Burun tıkanıklığına sebep olan rahatsızlığınız ilaç ile düzelmez ise veya ilaçla düzelemeyecek türde bir rahatsızlık ise; doktorunuz size ameliyat önerebilir.

Uygulanacak ameliyat, burun tıkanıklığınıza neden olan rahatsızlığa yönelik olacaktır. Burun ortasındaki bölmenin eğriliklerinde ‘septoplasti’ diye adlandırılan ameliyat, bu eğriliğe, burun dışındaki dokuların şekil bozukluğu da eklenmiş ise; septorinoplasti, uygulanacaktır. Burun etlerinde genişleme varsa, bunlara yönelik cerrahi gerekebilir. Sinüslerdeki enfeksiyon nedeni ile, sık tekrarlayan burun tıkanıklığı varsa, sinüslere yönelik cerrahi uygulanabilir.

Burun tıkanıklığına neden olan geniz eti, aynı ameliyatta veya daha sonra alınabilir. Bazen allerjik bünyeli kimselerde, burun içinde gelişen ve burun tıkanıklığına neden olan ‘polip’ dokuları temizlenmelidir. Burun tıkanıklıklarında uygulanan

çok sayıda cerrahi olduğunu unutmamak gerekir. Her cerrahın hastası için uygun gördüğü, cerrahi işlemler vardır. Bunların uygulanması hastayı rahatlatacaktır.

Takip

Bazı durumlarda, burun tıkanıklığını, ilaçla veya cerrahi olarak, bazen de ikisi beraber uygulansa da tamamen tedavi etmek mümkün olmayabilir. Bazen uygulanacak cerrahi sonrası, ilaç kullanımına devam etmek, cerrahinin başarısını artıracaktır.

Uzun süre tedavi gerektiren rahatsızlıklarda cerrahi sonrası bazı aralıklarla doktorunuzu görmeniz gerekebilir.

Belirsizlikler:

Burun tıkanıklığı sebepleri çok çeşitlidir, bir çok faktörün beraber olması sonucu gelişir. Bazı rahatsızlıklar, ilaç tedavisine ve cerrahi tedaviye istenilen kadar cevap vermez. Hastaların çoğu uygulanan cerrahi sonrası sonuçtan memnun olsa da, bazıları, sonucu tatmin edici bulmayabilir. Bazen de; başta sonuçlar iyi iken, zaman içinde, aylar yıllar sonra tıkanıklık tekrar gelişir. Her uygulanacak cerrahide yan etki (komplikasyon) görülme riski vardır.

Burunda uygulanan her ameliyatta, kanama ve enfeksiyon gelişmesi riski vardır. Sorunu oluşturan rahatsızlığa, yönelik uygulanan her cerrahinin, kendine göre riskleri vardır.